G

 

zemlja tekst

 

 

ZEMLjA TEKST

 

 

autorHenry Rollins ›››

 

 

TEKST

"Naša vrsta voli da uništava i nepodnošljiva je" 

Frontmen grupe The Black Flag, ikona alternativne scene, javni govornik i zastupnik prirodnog sveta tera čovečanstvo da se zamisli oko svog tretmana majke prirode.

Često mi vrlo teško pada da se družim sa našom vrstom. Stvarno smo prilično užasni kad bolje razmisliš. Svidjaš mi se ti ali ne i mi. Ima mnogo živih vrsta na planeti - za sada. Možda je baš naša vrsta ona koja ne ume da postoji.

Zaboga, ala smo slabi! Organizmi koji su nevidljivi golom oku nas istrebljuju, alergijske reakcije na sve od ujeda insekta do orašastih plodova može dovesti do smrti. Predatori na zemlji i u vodi nas ubijaju bez po muke i izgledaju stvarno dobro dok to rade, dok se mi koprcamo u našim zadnjim momentima pokušavajući da napravimo zadnji selfi. Ne možemo da trčimo toliko daleko niti brzo, da se penjemo ili da izdržimo dugo bez vode. Kad razmišljamo na ovaj način, mi smo istovremeno čudo kao i frustracija za majku prirodu i za planetu, jer su kovali zaveru od početka ljudskog postojanja da prekinu ljudsko postojanje.

Konstantno se smejemo u lice prirodnom poretku stvari i nastavljamo da živimo. Naša krv je prepuna vakcina i lekova. Plaćamo specijalcima da režu naše ružne delove da bismo izgledali atraktivnije drugima koji bi nas inače odbacili da nismo stvorili čudovišta od samih sebe. Prekrivamo lica bojom i senkom da prikrijemo činjenicu da se smežuramo i sušimo.

Molim vas nemojte ni u jednom trenutku da pomislite da hoću da kažem da je sve ovo vaša krivica i da ja ne učestvujem u ovoj patetičnoj pobuni poricanja. Ja vas pratim u stopu! Iako je činjenica da Homo sapiens ne može da opstane u "pravom svetu", to se retko pominje. A i zašto bi? Kakva nam je korist od toga da zaključimo kako niko od nas ne bi trebao da bude ovde, da smo trebali da izumremo još pre mnogo vekova, da moderna medicina na prevaru oduzima višoj sili ono što joj pripada? Naš inteligentan dizajn je prepun mana do te granice da bi skoro svi mi trebali da se zapitamo. Stvorovi poput pataka i zmija se izlegu sa svime što im je potrebno. Ja i ti - pa ne baš. Ne. Ne predlažem ja da bismo svi trebali da skočimo sa litice, samo to da neverovatno frustriramo "grim reapera" i to svakodnevno.

Ali čekajte, ima još toga. Toliko smo arogantni da smo ubedjeni da smo zasluženo na vrhu lanca ishrane, i da planeta pripada nama da bismo je pljačkali i otimali njena bogatstva jer, ipak, sve nam je to ovde stavio Glavni. Sve ove prelepe životinje s pravom možemo da koljemo. Okeani su ogromni, tu su zbog zadržavanja svog ugljen dioksida koji ispuštamo. Fotosinteza, neverovatni stvaralac kiseonika koji je priroda smislila, je levičarska, socijalna greška, koju je verovatno u globalnu konverzaciju ubacio govornik iz Bele Kuće. Očigledno je da ako se drva žrtvuju zbog finansijskog napretka, onda se nivo fitoplanktona - zaduženih za pola svetske fotosinteze - smanjuje alarmantnom brzinom, onda ćemo i dalje da budemo u redu jer ljudi nemaju nimalo efekta na mehanizme planete. Što će reći, globalna promena klime je samo pseudo-intelektualna komunistička glupost.

Čini li se kao da govorim da je ljudska rasa osudjena na propast? Jesmo, apsolutno, ali glavu gore, postoje makar još dva razloga zašto ne treba sad očajavati: biće potrebno još neko vreme i hiljade drugih vrsta će izumirati, tako da makar nećemo biti usamljeni ili izgledati glupavo. Naši leševi će da eksplodiraju na sunčevoj svetlosti zajedno sa ostalim stvorenjima, i domaćim i egzotičnim.

U ovom momentu se možda pitate zašto sam odlučio da vas podvrgnem ovako depresivnim mislima. Nedavno sam se vratio sa najneverovatnijeg putovanja u svom životu - Antarktičkog poluostrva. Prvi znaci toga koliko čovečantsvo nervira Zemlju su se pokazali nakon što je naš mali brod nekoliko sati putovao kroz prolaz Drejk. Brod se zabijao u talase i ljuljao kao igračka. Zidovi bele vode su zapljuskivali strane, prskajući me kao sprejom. Talasi su se topili. Jedino što u celoj ovoj slici nije valjalo je bilo naše bedno sredstvo za prevoz koje se uplitalo u ovo inače perfektno prostranstvo.

Nekoliko dana kasnije, dok sam stajao na obali pingvini su mi prilazili, kljucali moje čizme, buljili u mene i nastavili svojim putem, a onda sam shvatio koliko je zapravo nepodnošljiva naša vrsta i koliko voli da uništava. Svaki pingvin, kit ili foka koju sam imao sreće da vidim su bili prelepi, elegantni, i što je najvažnije, uskladjeni sa okolinom u kojoj su živeli. Nikad u životu nisam bio suočen sa takvim slikama neverovatnog prirodnog savršenstva. Neke stvari su izgledale tako očaravajuće da su bile izvan mog shvatanja. Bilo mi je jasno da  je svako biće, živo ili ne, bilo neophodno i da ja nisam ništa više nego smrtonosna vreća kojoj treba svašta nešto.

Srećom, pre nego što me je potpuno obuzelo gadjenje prema samom sebi, vratio sam se poznatom svetu. Dok sam vozio pokraj Warner Brothersa, opet sam bio zauzeo svoje mesto gospodara svega. Glavu gore! Za nekoliko vekova ili manje, zadnji pripadnik naše vrste će da izdahne po poslednji put, proklinjući nepravdu svega što postoji. Živeli!

 prevodNemanja Minić ›››

izvor: theguardian.com ›››

 

G

 

zemlja tekst

 

 

autor: Marko Stalevski

 

 

TEKST

 

ZEMLJA 

 

Naša planeta je treća od Sunca i najveća od stenovitih planeta. Zemlja je jedinstvena i po drugim osobenostima. Ona je jedina planeta bez očiglednih kratera, jedina sa tečnom vodom, jedina sa obiljem kiseonika u atmosferi – i jedina planeta na kojoj se razvio život.
Zemlja kruži oko Sunca na srednjem rastojanju od 149,6 miliona kilometara. Kreće se po elipticnoj putanji, veoma malog ekscentriciteta (e=0,017). Oko Sunca obiрe za 365,2564 dana ipri ovom kretanju njena prosečna brzina iznosi oko 30 km /s.
Zemlja ima specifican oblik, sferno telo, spljosteno na polovima (geoid). Spljostenost je posledica njene rotacije čiji period iznosi 23h56m4s. Osa rotacije je nagnuta ka ravni njene putanje za ugao od oko 23,5°. Srednji prečnik Zemlje je 6370 km (ekvatorski prečnik iznosi 6378, a polarni 6357 km). Po masi Zemlja je peta planeta u Sunčevom sistemu, masa joj iznosi 5,975h1024kg. Prosečna gustina planete je 5,52 g/cm3.
Za razliku od Merkura i Venere, Zemlja ima jedan prirodni satelit – Mesec. Srednje rastojanje Mesec – Zemlja iznosi oko 384400 kilometara. Masa Zemlje je 81,3 puta veća nego masa njenog pratioca; stoga se centar mase sistema Zemlja – Mesec nalazi unutar Zemlje, i to blize povrsini nego centru Zemlje. Posmatrana sa Meseca, Zemlja je plavkasta i ta boja potiče od vodene površine (hidrosfera), koja prekriva oko 71% ili skoro 2/3 Zemljine površine. Zemlju čine osnovno telo, vodena površina – hidrosfera i gasoviti omotač - atmosfera.
Predstavu o unutrašnjosti Zemlje dobili smo zahvaljujući seizmičkim istraživanjima. Zemljotresi proizvode talase koji nose informaciju o unutrašnjosti planete i na osnovu tih informacijazaključeno je da je Zemlja nehomogena, tj. da se sastoji od slojeva. Osnovno telo Zemlje se sastoji od kore, mantije (omotača) i jezgra. Jezgro ima mnogo veću gustinu od prosečne gustine Zemlje, sastoji se uglavnom od gvožрa i nikla (oko 80 - 90%). Gustina unutrašnjeg jezgra iznosi 15 do 18 gr/cm3. Jezgro se deli na tvrdo - unutrašnje jezgro i nešto mekši omotač – spoljašnje jezgro. Temperatura jezgra iznosi oko 6900 K. Danas se smatra da je u jezgru skoncentrisanooko 10 - 20% ukupne mase Zemlje.
Mantija ili omotač Zemlje se može podeliti na tri dela; donja mantija, prelazna zona i gornja mantija. Ovaj deo Zemljine unutrašnjosti je složeniji, ne samo po obilju prisutnih hemijskih elemenata, nego i po tome što minerali obrazovani od tih elemenata, pri izmeni temperature i gustine menjaju svoju kristalnu strukturu. Posebno je interesantan sloj gornje mantije, čija je temperatura bliska temperaturi topljenja materijala, tako da tu dolazi do obrazovanja tečnih frakcija koje dovode do magmatskih izliva na površini Zemlje. Elastičnost mantije dovodi do kretanja vanjskog Zemljinog omotača – litosfere (sloj debljine do oko 100 km, a sačinjavaju ga kora i pokrov mantije). Ovo kretanje dovodi do stvaranja nabora na površini Zemlje (planinskih lanaca).
Zemljina kora je različite debljine, od 5 – 10 km ispad okeana, do 25 - 90 km na kopnu. Uzima se da je prosečna debljina kore oko 35 km. Gornji slojevi Zemljine unutrašnjosti su nešto bolje ispitani. Pored litosfere i kore, postoje astenosfera i tektonosfera. Astenosfera je oblast ispod litosfere dubine oko 100 km Tektonosfera obuhvata koru i gornje delove mantije. Okeanska tektonosfera je identična litosferi, dok kontinentalna može imati dubinu i do 400 kmTektonosfera se kreće parcijalno, sastavljena je iz delova koji se kreću različito (kao ploče).
Mi zivimo na dnu vazdusnog okeana – atmosfere. Malo ko bi se dao ubediti da na sebi nosi oko 40 kg tereta – neznatnog dela ovog omotača. Masa atmosfere je mnogo veća i iznosi oko 5,16h1018 kg. Ovaj pritisak opada kako idemo ka gornjim slojevima atmosfere, tako da je oko 50% mase atmosfere smešteno u omotač čija je debljina oko pet kilometara (visina nad površinom), u sloju visine do 10 km smešteno je oko 75% mase, a oko 90% mase se nalazi u vazdušnom omotaču od 16 kilometara. Atmosfera nema tačno odvojenu granicu, a ukupna debljina vazdušnog sloja se procenjuje na oko 10000 km. Zemljina atmosfera je nešto interesantnija za astronome zbog toga što predstavlja filter u kojem ostaje veliki broj informacija koje stižu sa udaljenih objekata. Do Zemljine površine stiže samo mali deo elektromagnetnog zračenja. Pored toga tu su i drugi efekti koji utiču na posmatranja (refrakcija, apsorpcija, turbulencija itd.). Atmosfera je sastavljena od oko 77% azota, 21% kiseonika i 1% vodene pare, svega 1% otpada na sve ostale elemente, od čega ugljen dioksid (kojeg najviše ima u atmosferi Venere i Marsa) čini svega oko 0,03%. Zemljina atmosfera je slojevita, najčešće se pominju podele po sastavu hemijskih elemenata u odreрenim slojevima i po karakterističnim promenama temperature sa visinom.
Po zakonima fizike može se očekivati da će teži elementi biti u nižim slojevima, a lakši da se nalaze na većim visinama. Meрutim zbog turbulentnih kretanja to nije slučaj, negde do oko 120km visine, i ovaj deo se naziva hoiosfera. Na većim visinama dolazi do raslojavanja hemijskih elemenata ovi delovi se nazivaju heterosfera. U heterosferi na visinima do 250 km najzastupljeniji je azot, zatim do 700 km kiseonik i do visina 1500 km najzastupljeniji su helijum i vodonik. Spoljašnji omotač Zemljine atmosfere čini vodonik i ovaj deo se naziva vodonična geokorona.
Po temperaturskoj zavisnosti od visine, Zemljina atmosfera se deli na troposferu, stratosfejru, mezosferu i termosferu.
U troposferi, polazeći od površinskih delova Zemlje ka gornjim delovima ovog sloja, temperatura opada. Razlog padu temperature je to što sunčevi zraci zagrejavaju tlo, ta toplota se prenosi na bliže (donje) delove troposfere. U zavisnosti od mesta na Zemlji i od vremena troposfera se prostire do visine od 9 do 17 km. Gornja granica troposfere naziva se tropopauza. U troposferi se stvaraju oblaci i dolazi do padavina. Troposfera je različita od mesta do mesta na Zemljinoj površini; takoрe se menja i sa promenom geografske širine i godišnjeg doba.
Stratosfera se prostire do oko 55 km visine iznad površine Zemlje. U ovom delu atmosfere se nalazi sloj ozona, koji apsorbuje ultraljubičasto zračenje. U nižim slojevima stratosfere temperatura je konstantna, na visini većoj od 25 km temperatura lagano raste, tako da na visini od oko 50 km dostiže vrednost od 0 – 10°S. Inače temperatura se u ovom sloju menja u zavisnosti od godišnjeg doba.
Mezosfera, sloj iznad stratosfere, prostire se do visine od oko 85 km. U ovom sloju dolazi do pada temperature sa visinom. Interesantno je da za razliku od troposfere i stratosfere, gde je temperatura veća leti nego zimi, ovde je obrnuto, temperatura ovog sloja je veća zimi nego leti.
Gornje delove mezosfere od sledećeg sloja termosfere odvaja mezopauza. U termosferi temperatura brzo raste, od – 90° na visini od oko 90 km, do 1500°S na visini od oko 400 km.Na većim visinama temperatura se ne menja sa visinom. Temperatura i gustina ovog dela atmosfere se menjaju u velikom opsegu u zavisnosti od dela dana i godišneg doba, sateliti su ustanovili da je gustina veća od 1,5 do 2 puta danju nego noću na visini od 200 km. Na većim visinama ova razlika je drastičnija; tako da na visini od 600 km gustina danju je čak 6 - 8 puta veća nego noću.
Magnetno polje Zemlje se može predstaviti magnetnim dipolom, a osa magnetnog polja zaklapa ugao od 11,5° u odnosu na osu rotacije. Na ekvatoru srednja jačina polja iznosi oko 0,31 Gs, a na severnom i južnom polu je oko dva puta veča. Najviše uticaja na magnetno polje Zemlje imaju čestice iz Sunčevog zračenja. Sunčevo zračenje perturbuje geomagnetno polje, tako da ono ima izdužen oblik, tj. magnetni rep je okrenut na suprstnu stranu od Sunca. Granica koja razdvaja magnetno polje Zemlje od perturbovanog kosmičkog magnetnog polja naziva se magnetopauza. Magnetopauza okružuje magnetosferu - magnetno polje Zemlje. Dimenzije magnetosfere mogu biti različite, a zavise od aktivnosti Sunca. U pravcu ka Suncu magnetosfera se prostire na oko 10 Zemljinih prečnika, a na suprotnu stranu od 900 do 1000 Zemljinih prečnika. Polarnost magnetnog polja Zemlje je takva da je južni magnetni pol smešten blizu severnog pola, a severni magnetni pol blizu južnog Zemljinog pola. Interesantno je da se ova polarnost menja. Istraživanja namagnetisanja materije pokazala su da se ova polarnost za vreme od 4,5 milijardi godina (od kako je Zemlja rođena) promenila više puta.

Zemlja, za sada jedina poznata oaza života

izvor: astronomija.co.rs ›››

G

 

 

 

autor: Decca Aitkenhead

 

Emilio Agra, Venecuela

 

TEKST

Osveta Geje

Predviđanja poznatog britanskog naučnika Džejmsa Lavloka govore da će do 2020. ekstremne vremenske prilike na Zemlji postati norma, uzrokujući globalna razaranja

Godine 1965. rukovodstvo Shella željelo je da zna kako će svijet izgledati u 2000. Konsultovali su razne stručnjake koji su špekulisali o letećim vozilima na fuzijski pogon i “svim drugim mogućim vrstama fantastičnih tehnoloških izuma”. Kada su isto pitanje postavili naučniku Džejmsu Lavloku, on je predvidio da će glavni problem u 2000. biti životna sredina. “Situacija će se pogoršati u tolikoj mjeri da će ozbiljno uticati na vaše poslovanje”, rekao im je. “I naravno”, kaže Lavlok 43 godine kasnije, “upravo to se i dogodilo”. 

Temelj nauke o klimatskim promjenana

Svoja crna predviđanja Lavlok šalje iz svoje privatne laboratorije smeštene u starom mlinu u Kornvolu, s dosljednom tačnosti koja mu je donela reputaciju jednog od najuglednijih, nezavisnih, naučnika, uprkos svoj njegovoj ekscentričnosti. Od svoje 40. radi samostalno, izumio je uređaj za detekciju CFC (hloro-fluoro-ugljenika), kojim je pomogao otkriće rastućih rupa u ozonskom omotaču, i uveo Geja hipotezu, revolucionarnu teoriju po kojoj je Zemlja samoregulišući super-organizam. U početku ismijana od mnogih naučnika kao new age glupost, danas ta teorija čini temelj gotovo cjelokupne nauke o klimatskim promjenama.

Njegovo zalaganje za nuklearnu energiju već decenijama izaziva otpor njegovih kolega ekologa - ali u posledenje vrijeme sve više njih se slaže s njim. Njegova najnovija knjiga Osveta Geje predviđa da će do 2020. ekstremne vremenske prilike na Zemlji postati norma, uzrokujući globalna razaranja; da će do 2040. veći dio Evrope imati klimu sličnu saharskoj; i da će dijelovi Londona biti pod vodom. Najnoviji izvještaj Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) napisan je manje dramatičnim jezikom - ali proračuni u njemu su slični Lavlokovima.

Kao i kod većine ljudi, moja panika zbog klimatskih promjena adekvatna je mojoj zbunjenosti šta bi s tim u vezi trebalo da se radi. Susret s Lavlokom zbog toga pomalo liči na susret sa prorokom. Skriven na kraju vijugave šumske staze, u sobi punoj knjiga, papira i nekih naprava sa brojčanicima i žicama, ovaj 88-godišnjak prezentuje svoje misli mirno, s čvrstom uvjerenošću koja obeshrabruje. Još alarmantnija od njegovih apokaliptičnih klimatskih predviđanja je njegova beskrajna ubjeđenost da je gotovo sve što pokušavamo učiniti pogrešno. 

Uzaludne fantazije

Na dan našeg susreta, časopis Dejli mejl pokrenuo je kampanju da se V. Britanija jednom za svagda riješi plastičnih vrećica. Ova inicijativa udobno je smještena među kanonadom drugih ekoloških ideja, odmah uz etičku potrošnju, karbonsko izravnanje, recikliranje i tako dalje - a sve one zasnovane su na pretpostavci da individualno prilagođavanje životnog stila još uvijek može spasiti planetu. To su, kaže Lavlok, zaludne fantazije. Većina od onog što nam je rečeno da trebamo raditi možda će nam pomoći da se osjećamo bolje, ali neće napraviti nikakvu razliku. Globalno otopljavanje je prošlo svoj vrhunac, katastrofa je nezaustavljiva.

“Prosto je prekasno”, kaže on. “Da smo kojim slučajem pošli tim putem 1967, možda bi nam još i bilo pomoći. Ali sad više nema vremena. Sve standardne “zelene” stvari kao što je održivi razvoj, samo su riječi koje ne znače ništa. Posećuje me dosta ljudi koji mi govore: ne možete tako pričati, ne ostavljate nam prostora da nešto uradimo. Ja im kažem, naprotiv, pred nama je ogroman posao. Samo to nije ona vrsta posla koju biste vi htjeli da radite”.

Odbacuje eko ideje žustro, jednu po jednu.  “Karbonsko izravnanje? Ni u snu ne bih pomišljao na to. Mora da se šale. Uplaćivati novac kako bi se zasadilo drveće koje će neutralisati oslobođeni ugljenik? Tako stvari vjerovatno postaju samo gorim. Mnogo je bolje platiti dobrotvornoj organizaciji “Cool Earth” koja taj novac daje domorocima da ne sijeku svoje šume”.

Da li on i njegova supruga pokušavaju ograničiti svoja putovanja avionom? “Ne, to nema smisla. I recikliranje je gotovo sigurno čisto gubljenje vremena i energije”, dok je priklanjanje “zelenom životnom stilu” tek nešto više od “razmetanja velikim gestovima”. On ne vjeruje u etičku potrošnju “zato što to uvijek na kraju ispadne neka muljaža… ili ako nije bilo tako u početku, vremenom se u to pretvori”. 

Spas nije u povratku prirodi

Lavlok priznaje da je Dejli mejlova kampanja protiv plastičnih vrećica “na prvi pogled dobra stvar”, ali jasno je da u stvari smatra da je to samo još jedno premještanje ležaljki na palubi Titanika. “Naučio sam da nema smisla izazivati svađu baš oko svega”. Čuva se kako bi osuo paljbu po onome što smatra najispraznijim lažnim obećanjem od svih - obnovljivim izvorima energije.

“Nikada iz vjetra nećete dobiti dovoljno energije kojom biste pokretali društvo kao što je naše”, kaže on. “Vjetrenjače! Nema šanse da to funkcioniše. Možete pokriti cijelu zemlju prokletim spravama, milionima njih. Sve je to gubljenje vremena”. Sve ovo iznosi uz dobroćudno čuđenje neizrecivoj ljudskoj gluposti. “Ljudi samo žele da i dalje rade ono što su do sad radili. Priznaju da ima problema, ali ne žele ništa da promijene”.

Lavlok smatra da je globalno otopljavanje sada nepovratan proces i da ništa ne može spriječiti da velike dijelovi planete ne postanu prevrući za nastanjivanje, ili da ne nestanu pod vodom, što će rezultirati masovnim migracijama, glađu i epidemijama. Britanija će postati čamac za spasavanje za izbjeglice iz kontinentalne Evrope, pa umjesto što gubimo vrijeme na turbine na vjetar, moramo početi planirati kako da preživimo. Za Lavloka, logika je jasna. Ludi su oni koji misle da se možemo spasiti povratkom prirodi; naša jedina šansa za preživljavanje neće doći smanjivanjem tehnologije, već njenim uvećanjem.

Nuklearna energija, tvrdi on, može riješiti naše energetske probleme - veći izazov će biti hrana. “Možda će sintetizovati hranu, ne znam. Sintetička hrana nije neka suluda vizionarska ideja. Možete je kupiti u Tescou. Nije tako dobra, ali ljudi je kupuju. Može se na njoj živjeti”. Međutim, on se plaši da nećemo pronaći neophodne tehnologije na vrijeme, te očekuje da će “oko 80% svjetske populacije biti zbrisano do 2100. Proroci su predviđali armagedone otkako je svijeta, ali sad je to realnost”. 

Uživajte dok još možete

Novinari često primjećuju suprotnost između Lavlokovog predviđanja propasti i njegovog smisla za humor. “Ja sam veseo čovjek! Optimista sam kada vjerujem će do propasti zaista i doći”. Čovječanstvo je u vremenu sličnom onom iz 1938/9, objašnjava on, kada smo “svi znali da će se nešto strašno desiti, ali nismo znali što s tim u vezi činiti”. Ali kada je II svjetski rat počeo, “on je donio i uzbuđenje, ljudi su voljeli to što se s tim u vezi nešto moglo učiniti, pa kad pomislim na ovu predstojeću krizu, mislim na taj način. Služiti svrsi - to je ono što ljudi žele”.

Kakve su Lavlokove kvalifikacije za proroka? Socijalista u mladosti, on sada favorizuje tržišne snage, i nije najjasnije da li su njegovi politički stavovi uslovljeni njegovom naukom ili obratno. Njegov neprijateljski stav prema obnovljivim izvorima energije, na primjer, očituje se u izrazitom euroskepticizmu, u smislu njegove iritiranosti subvencijama i birokratijom. Ali smiri se kad govori o Zemlji ili Geji: “Bilo je sedam katastrofa otkad su ljudi na zemlji, vrlo sličnih onoj koja upravo treba da se desi. Mislim da ovi događaji nastavljaju odvajanje žita od kukolja. Imaćemo na kraju čovjeka na planeti koju istinski razumije i u stanju je s njom živjeti onako kako treba. To je izvor mog optimizma”.

Što bi Lavlok uradio kad bi bio na mom mjestu, pitam ga. On se smiješi i kaže: “Uživajte u životu dok možete, jer ako budete imali sreće, imate 20 godina prije nego što sve ode dođavola”.

izvor: vijesti.me ›››

G

 

zemlja tekst

 

 

ZEMLjA TEKST

 

I kako sad da bilo ko shvati ovaj tekst ozbiljno. Nikako.

Nije pisan sa ozbiljnim namerama. Pisan je sa dobrim namerama.

zemlja tekst

G