G

 

čovjek info

 

 

autor: Vladeta Jerotić

 

 

INFO

Čovek na putu od bogova do Boga

 Treba li jednom u toku života naučiti da na naša opravdana pitanja – Zašto – ne mora da stigne odgovor. Možemo li se, moramo li se jednom naučiti da na ona naša najvažnija pitanja – Zašto – odgovora nema, ili kaži sebi: Zato

 Čovek je večiti istraživač (homo investigator). On istražuje (opet eonima dugo) svoje poreklo istražujući poreklo sunđera i alge, biljke i životinje, duge na nebu i duge u sebi. Čovek traži šta hoće da mu kaže elektron i neutron, kvark i string, a u ćeliji kako aminokiseline pomažu biosintezi i razmnožavanju.

 Čovek je večito dete igre (homo ludens) jer se stalno čudi i divi, stvara i razara, poveruje, pa posumnja. U stalnoj igri, zaboravi se, predaje se, budan sanja.

 Čovek je i večiti stvaralac (homo creator). On imitira Prvog Stvaraoca, ali pokušava da bude Drugi, čak Novi Stvaralac (Čarls Darvin nikad nije negirao Prvog Stvaraoca, ali je prirodu proglasio Drugim Stvaraocem). Doživljajan i uman hrišćanin neprestano ponavlja: Gle, „sve novo nastade”!

 Na „kraju krajeva”, sve je ipak u otkrivanju Smisla Života. Ima ga ili ga nema? Zar nam naši arhetipovi religioznog čoveka, čoveka putnika, istraživača, igre, stvaraoca, ne otkrivaju Smisao? Кada su oni u nama otkriveni (a kako dolazi do otkrića ovih arhetipova?) trebalo bi da je otkriven i Smisao, ali onda i njegov Tvorac.

 A smrt? „Životni elan”, neverovatna Energija koja kulja, po rečima Nikole Tesle iz „jezgra svemira”, pruža mrvice te energije i čoveku, ako je ovaj traži i zna kuda će je usmeriti (a energija mu dolazi i kada je ne traži, ali onda ne zna kuda sa njome).

 Na uzlaznim Jakovljevim lestvicama, tek što je stigao do nekoliko prvih, čovek veruje da je našao boga. Zar mu bogovi nisu roditelji, pa zanimanje koje je zbilja njegovo, pa otadžbina i onaj ko njome vlada? Sve sami bogići koji će bilo kada – zatajiti, a čovek će se opet naći obavijen olujnim oblacima.Čovek je večiti putnik (homo viator). On je putovao eonima dugo od pračoveka (za koga ne znamo ko je) do Čoveka. Od tada On (Čovek) putuje od boga do Boga.

 A smrt? Ako i kada čovek otkrije da Život ima Smisla, da li sledi zaključak da i smrt treba da ima neki smisao? Ali koji? Nastavak hiljada novih života (reinkarnacijama) – ali sa kojim poslednjim ciljem? Ili usavršavanje čoveka posle smrti u eonima dolazećeg „vremena” – gde je to usavršavanje i sa kojim poslednjim ciljem? Raj ili pakao? Hiljadama godina – dokle zastrašivanja? Ni opravdan ateizam kao odgovor na ovo pitanje – ne pomaže. Ili, neki novi, čovekovom umu i srcu potpuno neshvatljiv Život – gde, kada, dokle? Ili, posle smrti – kraj, ništa!

 „Ljudi su se”, kaže Paskal, „pošto nisu mogli da nađu leka za smrt, dosetili da na nju uopšte ne misle.” Nekad je slično i sa pitanjem smisla života.

 Čovek stalno pita – zašto – i treba stalno da pita, kao što pita radoznalo, inteligentno dete. Čovek prirodno očekuje odgovore na svoja brojna, ali na prava pitanja. Od koga očekuje odgovor? Od Boga, od sebe samog, od drugih ljudi, od nauke, od slučaja, čuda? Na uzlaznim Jakovljevim lestvicama, tek što je stigao do nekoliko prvih, čovek veruje da je našao boga. Zar mu bogovi nisu roditelji, pa zanimanje koje je zbilja njegovo, pa otadžbina i onaj ko njome vlada? Sve sami bogići koji će bilo kada – zatajiti, a čovek će se opet naći obavijen olujnim oblacima.

 Treba li jednom u toku života naučiti da na naša opravdana pitanja – Zašto – ne mora da stigne odgovor. Кao što smo videli, odgovori neprestano stižu: od roditelja, prijatelja, nekad i od neprijatelja (saslušajmo ih pažljivo), od profesije kojom se bavimo, opet i od otadžbine i onih koji njome vladaju. Stižu odgovori u velikim gomilama (Turci bi rekli: u buljucima), a pravog odgovora nema. Možemo li se, moramo li se jednom naučiti da na ona naša najvažnija pitanja – Zašto – odgovora nema, ili kaži sebi: Zato. Ignoramus et ignorabimus! Zašto ne poslušamo srednjovekovnog hrišćanskog mističara koji poručuje: „Ruža lepo miriše, ne pitaj – Zašto.”

 Sveti Avgustin, posle višegodišnjih iskrenih unutrašnjih lomova, zaključuje: Čovek je apsolutno slabo i nemoćno biće. Ostaje samo milost Božja. Hristos nam slično kaže: He boj se! Samo veruj. Sola fide! veli i Martin Luter, ništa ne očekuj od tvoje tzv. slobodne volje. Zar tako? Znali smo odavno da je čovek i slobodno i neslobodno biće. Šta odlučuje u njemu, on sam (ipak slobodnom voljom!) ili Božja milost?

 Traži i traži, padni i ustani (odmah ustani, kažu hrišćani), možda ćeš u jednom trenutku dobiti pravi odgovor.

izvor: politika.rs ›››

 

G

 

čovjek info

 

 

ČOVJEK INFO

Biće da nijesam dobro informisan.

Vjerovatno je do mene a ne do njih.

To je sramota moja što nijesam znao tu informaciju.

čovjek info

 

G